site haritası

Site haritası, SEO uzmanları ve web yöneticileri için güçlü bir araçtır. Google ve diğer arama motorlarının bir web sitesinde gezinmesine ve yeni sayfalar ve içerik bulmasına yardımcı olurlar.

Arama motorlarının içeriği dizine eklemesi garanti edilmez, ancak onlara hangi sayfaların önemli olduğunu söylemek önemli bir fark yaratabilir.

Site Haritaları size şu konularda yardımcı olabilir:

 • Web sitenizin yapısına genel bir bakış alın.
 • Google ve diğer arama motorları tarafından hangi sayfaların tarandığını görün .
 • Sayfaların ne sıklıkta tarandığını bilin.
 • Dizine eklenmeyen sayfaları belirleyin.
 • Hangi sayfaların düzeltilmesi gereken hatalara sahip olduğunu belirleyin.Site haritası oluşturucuların yardımıyla web sitenizin arama motoru taramaları daha hızlı ve daha verimli olacaktır.Küçük bir siteniz varsa, yani birkaç yüz sayfadan daha azsa, site haritanızı kendi başınıza yönetebilirsiniz.

  Ancak orta veya büyük bir siteniz varsa ve düzenli olarak önemli miktarda yeni içerik ekliyorsanız, sitenize dinamik bir site haritası eklemeyi veya bir site haritası oluşturucu aramayı düşünebilirsiniz.

Dinamik bir site haritası, site haritası dosyasına otomatik olarak yeni sayfalar ekler.

Genellikle daha hızlıdır ve statik bir dosyaya yazmaktan daha az kaynak gerektirir.

Site Haritası Oluşturucu Seçme

Bir site haritası oluşturucuya karar verirseniz, birçok araç çevrimiçi olarak mevcuttur – ancak hangisi sizin için en iyisidir?

İşte SEO için önerebileceğimiz en iyi 5 site haritası oluşturma aracı:

1. Google Site Haritası Oluşturucu

WordPress için bu eklenti , web siteniz için tüm Google gereksinimleriyle uyumlu olacak bir site haritası oluşturur.

Kullanımı kolaydır ve her boyuttaki web sitesi için çalışır.

Eklenti ayrıca harika bir eklenti olabilecek çeşitli çevirilerle birlikte gelir.

 

2. Screaming Frog

SEO topluluğundaki en popüler tarayıcılardan biri olan Screaming Frog , her boyuttaki web sitesi için site haritaları oluşturmak için kullanılabilir.

Ayrıca bir XML site haritası oluşturucu sunar.

Bu araç biraz daha gelişmiştir ve özellikle daha büyük web siteleri için tasarlanmıştır.

XML site haritası oluşturucu şu ilerlemeyi takip eder: Web Sitesini Tara > Site Haritaları > XML Site Haritası >  Dahil Edilecek Sayfaları Seç’i tıklayın.

En iyi Screaming Frog özelliklerinden biri, bir liste taramasından bir site haritası oluşturmanıza izin vermesidir.

Örneğin, bir URL listesinin durum kodlarını kontrol etmek ve bir liste taraması yapmak istiyorsanız, bu liste taramasından hızlı ve kolay bir şekilde bir XML site haritası oluşturabilirsiniz.

 • Fiyat : 500 URL’ye kadar ücretsiz. Binlerce veya milyonlarca sayfası olan kurumsal düzeyde bir siteniz varsa, yıllık 149 € olan ücretli sürüme kaydolmanız gerekir.

 

3. XML-Sitemaps.com

Bu site haritası oluşturucu aracı , web siteniz için hızlı ve kolay bir şekilde site haritaları oluşturmanıza olanak tanır.

Ayrıca, birden çok dil desteği ve belirli sayfaları dahil etme/hariç tutma gibi bir dizi özellik sunar.

Çevrimiçi oluşturucu ile 500 URL’ye kadar küçük bir site haritası oluşturabilirsiniz.

Daha büyük bir site haritası oluşturmanız gerekiyorsa (1,5 milyon sayfaya kadar), profesyonel bir model var.

 • Fiyat : 500 URL’ye kadar ücretsiz. Bunun ötesinde, profesyonel model ayda 3,49 dolar.

 

4. Yoast SEO Site Haritası Eklentisi

Web sitenizi arama motorları için optimize etmenize yardımcı olan popüler bir WordPress eklentisi olan Yoast SEO , web siteniz için kolayca site haritaları oluşturmanıza yardımcı olabilecek bir site haritası oluşturma aracı da içerir.

Yoast site haritası oluşturucuyla ilgili en çekici özelliklerden biri, site haritasına girenler ve orada olmaması gereken birçok sayfayı hariç tutan makul varsayılanlar kümesidir.

Yoast SEO, daha büyük site haritalarını daha küçük site haritalarına ayırmayı seçer. Site haritaları 1.000’e kadar bağlı URL’yi tutar.

 • Fiyat : XML site haritası özelliği Yoast SEO’da ücretsizdir.

 

5. Inspyder

Bu web sitesi yazılım şirketi, kullanımı çok kolay olan ve karmaşık siteleri işleyebilen bir XML site haritası oluşturucu sunar.

PC’nizde çalışır. Bir site haritası oluşturmayı planlayabilir ve site haritası tamamlandığında bir e-posta bildirimi alabilir ve ayrıca birden çok formatta (resim, video vb.) bir site haritası alabilirsiniz.

 • Fiyat : Inspyder, satın almadan önce deneyebilmeniz için ücretsiz bir deneme sunar. Yıllık yaklaşık 39,95 $ karşılığında bir Inspyder paketi alabilirsiniz.